how much does gallon of gas cost

Best answer


$3.30

People also ask


  • How much is a gallon of gas per litre?

  • In order to convert a gallon to litre, you should divide the price by the number of litres in a gallon (= 3.78541). Hence, if gas costs $3.5 per gallon, you should get to this number 鈥?$0.92460 per litre. Gas Prices in Canada vs the US Those who are crossing the border and going to the US are expecting to see the gas price in litres.

  • How much does gas cost per month in the US?

  • Compare your savings to the average monthly gas cost across the 50 US states, which is $177.85. That cost is based on 2022 gas prices and each state鈥檚 average monthly mileage according to the Bureau of Transportation.

  • How much does it cost to fuel a car?

  • This calculator can estimate fuel cost according to the distance of a trip, the fuel efficiency of the car, and the price of gas using various units. The price of gas may go up or down, but it’s always a major expense for most drivers. The average American driver spends about $3,000 per year on gas, according to the American Automobile Association.

  • How do I calculate gas prices in the USA?

  • When going to the States, do the following calculation: I. Start by dividing the average Canadian price per litre by 33.8 (which is the price per US oz). II. Then, multiply that number by 128 (which is the cost in CAD per US gallon). III. Finally, convert that into USD according to the current exchange rate. Don鈥檛 panic!

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.

    Related Post

    where gaswhere gas

    People also ask Where does natural gas come from? Natural gas is produced from onshore and offshore natural gas and oil wells and from coal beds. In 2019, U.S. dry natural gas